Stackpole Electronics Inc. RNCS0603BKE75R0
RNCS0603BKE75R0 picture photo
Mfg. Part Number
RNCS0603BKE75R0
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 75 OHM 0.1% 1/16W 0603
Datasheet Download
RNCS0603BKE75R0.pdf
Availability of RNCS0603BKE75R0
QUANTITY
RNCS0603BKE75R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCS0603BKE75R0
Internal Part NumberEIS-RNCS0603BKE75R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesRNCS Series Passivated Thin Film Resistors
RoHS InformationRoHS Compliance
Featured ProductRNCS Series Passivated Thin Film Resistors
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRNCS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)75
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Corrosive, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCS0603BKE75R0
Related LinksRNCS060, RNCS0603BKE75R0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCS0603BKE75R0 Details Description
Related parts for RNCS0603BKE75R0
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
LED RED 2MM 5V VERTICAL PC MNT datasheet.pdf
ICL 5 OHM 20% 2A 9MM datasheet.pdf
RES SMD 3.3K OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 340 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
PANEL MOUNT ASSEM GREEN, 8.5MM datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 26POS PIN datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X6MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 12POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
IC REG MULT CONFIG INV ADJ 8MSOP datasheet.pdf
OSC MEMS 24MHZ H/LV CMOS SMD datasheet.pdf