Stackpole Electronics Inc. RNCS0805BKE200R
RNCS0805BKE200R picture photo
Mfg. Part Number
RNCS0805BKE200R
Brief Description
RES SMD 200 OHM 0.1% 1/10W 0805
Datasheet Download
RNCS0805BKE200R.pdf
Availability of RNCS0805BKE200R
QUANTITY
RNCS0805BKE200R Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCS0805BKE200R
Internal Part NumberEIS-RNCS0805BKE200R
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)200
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Corrosive, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCS0805BKE200R
Related LinksRNCS080, RNCS0805BKE200R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCS0805BKE200R Details Description
Related parts for RNCS0805BKE200R
IC MCU 8BIT 7KB OTP 44MQFP datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 2.5A 125VAC/VDC datasheet.pdf
IC SENSOR QTOUCH 4CHAN 20SSOP datasheet.pdf
IC OPAMP INSTR 1KHZ RRO 10VSSOP datasheet.pdf
RING TERM NON INS 8AWG datasheet.pdf
FILTER LINE 5MH 5A VERTICAL datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 20MA SC82AB datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 44 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2 NYLON 105MM datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.00 JMPR LGT 102 TYP datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 90V 700MA AXIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 10W 9-18VIN +/-05VOUT datasheet.pdf