Stackpole Electronics Inc. RNCS1206BKE53R6
RNCS1206BKE53R6 picture photo
Mfg. Part Number
RNCS1206BKE53R6
Brief Description
RES SMD 53.6 OHM 0.1% 1/8W 1206
Datasheet Download
RNCS1206BKE53R6.pdf
Availability of RNCS1206BKE53R6
QUANTITY
RNCS1206BKE53R6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCS1206BKE53R6
Internal Part NumberEIS-RNCS1206BKE53R6
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)53.6
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Corrosive, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCS1206BKE53R6
Related LinksRNCS120, RNCS1206BKE53R6 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCS1206BKE53R6 Details Description
Related parts for RNCS1206BKE53R6
DIODE ZENER 6.2V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 2.5KV TRANS 4SMD datasheet.pdf
VARISTOR 738V 6KA DISC 14MM datasheet.pdf
BOX ALUM GREEN 5.72"L X 4.77"W datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
NSCC RCPT HSG 1.5 BLK 4CKT datasheet.pdf
DL RBBR MT DK BL .060''X30''X60' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf
CONN PLUG 30POS INLINE PIN datasheet.pdf
FAN AXIAL 254X89MM 115VAC datasheet.pdf
470UF 16V 12,5X30MM 85C 15000H datasheet.pdf