Nichicon RNE0E681MDN1PX
RNE0E681MDN1PX picture photo
Mfg. Part Number
RNE0E681MDN1PX
Manufacturer
Product Category
Aluminum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP POLYMER 680UF 20% 2.5V T/H
Datasheet Download
RNE0E681MDN1PX.pdf
Availability of RNE0E681MDN1PX
QUANTITY
RNE0E681MDN1PX Order Process
Ship out your order
Specifications of RNE0E681MDN1PX
Internal Part NumberEIS-RNE0E681MDN1PX
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFPCAP Conductive Polymer Aluminum Capacitors
Polymer Capacitors
Featured ProductAluminum Conductive Polymer Capacitors
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesFPCAP, NE
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance680µF
Tolerance±20%
Voltage Rating2.5V
ESR (Equivalent Series Resistance)8 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolymer
Applications-
Ripple Current4.9A
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNE0E681MDN1PX
Related LinksRNE0E68, RNE0E681MDN1PX Datasheet, Nichicon Distributor
RNE0E681MDN1PX Details Description
Related parts for RNE0E681MDN1PX
IC DRIVER DUAL 5A NEG VOUT 8SOIC datasheet.pdf
FUSE GLASS 10A 125VAC 5X20MM datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 100V X7R 2220 datasheet.pdf
TVS DIODE 24VWM 38.9VC SMB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
ANT TWO-WAY 450-470MHZ 1/4W KR datasheet.pdf
RES ARRAY 10 RES 22K OHM 20SOIC datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 3.15A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
CONN HDR 3POS 1MM SMD R/A datasheet.pdf