Stackpole Electronics Inc. RNF12BTC1K00
RNF12BTC1K00 picture photo
Mfg. Part Number
RNF12BTC1K00
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1K OHM 1/2W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNF12BTC1K00.pdf
Availability of RNF12BTC1K00
QUANTITY
RNF12BTC1K00 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF12BTC1K00
Internal Part NumberEIS-RNF12BTC1K00
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package2,500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRNF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.108" Dia x 0.344" L (2.75mm x 8.75mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF12BTC1K00
Related LinksRNF12B, RNF12BTC1K00 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF12BTC1K00 Details Description
Related parts for RNF12BTC1K00
IC 32K OTP 28-DIP datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE SPI 8MSOP datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 12V datasheet.pdf
POT 250K OHM 1/2W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 33.2 OHM 1% 1.5W 2512 datasheet.pdf
GDT 470V 15% 10KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A 16MSOP datasheet.pdf