Stackpole Electronics Inc. RNF12FTC13K0
RNF12FTC13K0 picture photo
Mfg. Part Number
RNF12FTC13K0
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 13K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNF12FTC13K0.pdf
Availability of RNF12FTC13K0
QUANTITY
RNF12FTC13K0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF12FTC13K0
Internal Part NumberEIS-RNF12FTC13K0
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package2,500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRNF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)13k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.108" Dia x 0.344" L (2.75mm x 8.75mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF12FTC13K0
Related LinksRNF12F, RNF12FTC13K0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF12FTC13K0 Details Description
Related parts for RNF12FTC13K0
IC D-TYPE POS TRG DUAL 54BGA datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 145MA 2.4 OHM datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 2SMD datasheet.pdf
FIXED IND 560NH 15.5A 5.3 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
CONN HDR 4POS T/H 0.100 GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 15NH 1.45A 60 MOHM SMD datasheet.pdf