Stackpole Electronics Inc. RNF12FTC1K10
RNF12FTC1K10 picture photo
Mfg. Part Number
RNF12FTC1K10
Brief Description
RES 1.1K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNF12FTC1K10.pdf
Availability of RNF12FTC1K10
QUANTITY
RNF12FTC1K10 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF12FTC1K10
Internal Part NumberEIS-RNF12FTC1K10
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.108" Dia x 0.344" L (2.75mm x 8.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF12FTC1K10
Related LinksRNF12F, RNF12FTC1K10 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF12FTC1K10 Details Description
Related parts for RNF12FTC1K10
FUSE HLDR CART 250V 15A PNL MNT datasheet.pdf
CAP CER 1UF 100V X7R 1812 datasheet.pdf
TUBE PVC 0AWG 300V CLR (8.81MM) datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 1A 6DFN datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
Connector Receptacle 28 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CAP CER 9PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
MOD AMP DELTA-SIGMA ISO 8DIP GW datasheet.pdf
CAP FILM 0.011UF 5% 1600VDC AXIA datasheet.pdf