Stackpole Electronics Inc. RNF14BAC1K11
RNF14BAC1K11 picture photo
Mfg. Part Number
RNF14BAC1K11
Brief Description
RES 1.11K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNF14BAC1K11.pdf
Availability of RNF14BAC1K11
QUANTITY
RNF14BAC1K11 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF14BAC1K11
Internal Part NumberEIS-RNF14BAC1K11
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)1.11k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF14BAC1K11
Related LinksRNF14B, RNF14BAC1K11 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF14BAC1K11 Details Description
Related parts for RNF14BAC1K11
IC TRANSLATOR PECL TTL DFF 8SOIC datasheet.pdf
IC 8-BIT SHIFT REGISTER 14-DIP datasheet.pdf
ESD HANDLER 5-7/8X4X2-3/4 datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 20-24 AWG 0.062" (1.57mm) Crimp datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
SWITCH MAGNET SPST-NC datasheet.pdf
LED MT SR VERT datasheet.pdf
CONN BAND STRAP FLAT BOOT ADPTR datasheet.pdf
DSUB SCKT RR RELEASE CNTCT datasheet.pdf
LED WARM WHITE 3000K 95CRI 24SMD datasheet.pdf
CAP FILM 820NF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf