Stackpole Electronics Inc. RNF14BAC8K66
RNF14BAC8K66 picture photo
Mfg. Part Number
RNF14BAC8K66
Brief Description
RES 8.66K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNF14BAC8K66.pdf
Availability of RNF14BAC8K66
QUANTITY
RNF14BAC8K66 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF14BAC8K66
Internal Part NumberEIS-RNF14BAC8K66
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)8.66k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF14BAC8K66
Related LinksRNF14B, RNF14BAC8K66 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF14BAC8K66 Details Description
Related parts for RNF14BAC8K66
CONN D-SUB JUNCT SHELL 15POS datasheet.pdf
SWITCH KEYLOCK SPST 4A 90DEG datasheet.pdf
TVS DIODE 33.3VWM 53.9VC 1.5KE datasheet.pdf
TVS DIODE 130VWM 230VC AXIAL datasheet.pdf
RES 18.7 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
03 SIL VERT PIN HDR datasheet.pdf
SENSOR DISTRIBUTOR datasheet.pdf
XG4 18AWG 16/30 11PR BRAID 300V datasheet.pdf
METRAL CONNECTOR datasheet.pdf
DIODE ZENER 10V 500MW DO35 datasheet.pdf
TV 6C 6#22D PIN RECP datasheet.pdf
Low Power 350 MHz Voltage Feedback Amplifiers IC datasheet.pdf