Stackpole Electronics Inc. RNF14BTC10K5
RNF14BTC10K5 picture photo
Mfg. Part Number
RNF14BTC10K5
Brief Description
RES 10.5K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNF14BTC10K5.pdf
Availability of RNF14BTC10K5
QUANTITY
RNF14BTC10K5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF14BTC10K5
Internal Part NumberEIS-RNF14BTC10K5
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Standard Package5,000
SeriesRNF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10.5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF14BTC10K5
Related LinksRNF14B, RNF14BTC10K5 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF14BTC10K5 Details Description
Related parts for RNF14BTC10K5
DIODE ARRAY GP 80V 100MA 6SMD datasheet.pdf
IC CLK BUF 1:10 200MHZ 28TSSOP datasheet.pdf
DIODE ZENER 13V 500MW SOD123 datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 10-14 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
DISPLAY 0.56" SGL 568NM GRN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf