Stackpole Electronics Inc. RNF14BTC11K5
RNF14BTC11K5 picture photo
Mfg. Part Number
RNF14BTC11K5
Brief Description
RES 11.5K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNF14BTC11K5.pdf
Availability of RNF14BTC11K5
QUANTITY
RNF14BTC11K5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF14BTC11K5
Internal Part NumberEIS-RNF14BTC11K5
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Standard Package5,000
SeriesRNF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)11.5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF14BTC11K5
Related LinksRNF14B, RNF14BTC11K5 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF14BTC11K5 Details Description
Related parts for RNF14BTC11K5
PATCHBAY 26JACK HD TERMINATED datasheet.pdf
RES 221 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 16.2KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
POT 10K OHM 1/5W CARBON LOG datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 43POS PIN datasheet.pdf
POS TRANS-XDCR SLF 2 IN datasheet.pdf
CONN PLUG 54POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
MINITEK SHRD HDR RA datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X15MM XCUT datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf