Stackpole Electronics Inc. RNF14BTC562K
RNF14BTC562K picture photo
Mfg. Part Number
RNF14BTC562K
Brief Description
RES 562K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNF14BTC562K.pdf
Availability of RNF14BTC562K
QUANTITY
RNF14BTC562K Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF14BTC562K
Internal Part NumberEIS-RNF14BTC562K
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)562k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF14BTC562K
Related LinksRNF14B, RNF14BTC562K Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF14BTC562K Details Description
Related parts for RNF14BTC562K
RES SMD 6.2K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC FLASH 32MBIT 100NS 48UBGA datasheet.pdf
SIDACTOR 4CHP 280V 400A MS013 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
RES SMD 178 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HDR 68POS 2MM VERT T-H 10AU datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS WALL MT W/SCKT datasheet.pdf
CONN MICRO SOCKET 27POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 150W datasheet.pdf
F3SJ-A2120P55 datasheet.pdf
CAP FILM 180NF 10% 63VDC RAD datasheet.pdf