Stackpole Electronics Inc. RNF14BTC7K50
RNF14BTC7K50 picture photo
Mfg. Part Number
RNF14BTC7K50
Brief Description
RES 7.5K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNF14BTC7K50.pdf
Availability of RNF14BTC7K50
QUANTITY
RNF14BTC7K50 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF14BTC7K50
Internal Part NumberEIS-RNF14BTC7K50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF14BTC7K50
Related LinksRNF14B, RNF14BTC7K50 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF14BTC7K50 Details Description
Related parts for RNF14BTC7K50
CONN FIXED HARAX PUR 5M 3POLE datasheet.pdf
SENSOR 200PSIS M12 5V datasheet.pdf
MOSFET N-CH 200V 16A TO-247 datasheet.pdf
CONN HEADER BACKPLANE 56POS GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
RES 44.8 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE BRIDGE 1000V 25A GBPC-T/W datasheet.pdf
IC FPGA 600 I/O 1760HBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100" datasheet.pdf