Stackpole Electronics Inc. RNF14BTE226K
RNF14BTE226K picture photo
Mfg. Part Number
RNF14BTE226K
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 226K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNF14BTE226K.pdf
Availability of RNF14BTE226K
QUANTITY
RNF14BTE226K Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF14BTE226K
Internal Part NumberEIS-RNF14BTE226K
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRNF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)226k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF14BTE226K
Related LinksRNF14B, RNF14BTE226K Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF14BTE226K Details Description
Related parts for RNF14BTE226K
IC SWITCH QUAD SPST 16SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
CABLE TWINAXIAL 20AWG 1000' datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4500K 2SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 3POS .100" GOLD datasheet.pdf
CAP CER 1UF 10V X5R 0402 datasheet.pdf
EDGE SENSOR datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
3POS UMNL CAP HSG V0 datasheet.pdf