Stackpole Electronics Inc. RNF14BTE287R
RNF14BTE287R picture photo
Mfg. Part Number
RNF14BTE287R
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 287 OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNF14BTE287R.pdf
Availability of RNF14BTE287R
QUANTITY
RNF14BTE287R Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF14BTE287R
Internal Part NumberEIS-RNF14BTE287R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRNF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)287
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF14BTE287R
Related LinksRNF14B, RNF14BTE287R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF14BTE287R Details Description
Related parts for RNF14BTE287R
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 16-SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 180V SNAP datasheet.pdf
RES 4.22K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
HDMI OVER CAT6 EXTENDER SPLITTER datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM L-TAB datasheet.pdf
IC TIP INSULATOR 3.5MM GREY datasheet.pdf
RES SMD 2.21M OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf