Stackpole Electronics Inc. RNF14BTE5K49
RNF14BTE5K49 picture photo
Mfg. Part Number
RNF14BTE5K49
Brief Description
RES 5.49K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNF14BTE5K49.pdf
Availability of RNF14BTE5K49
QUANTITY
RNF14BTE5K49 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF14BTE5K49
Internal Part NumberEIS-RNF14BTE5K49
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.49k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF14BTE5K49
Related LinksRNF14B, RNF14BTE5K49 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF14BTE5K49 Details Description
Related parts for RNF14BTE5K49
RES SMD 4.7 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL R/A 12POS datasheet.pdf
IC I/Q MODULATOR AGC 20-QFN datasheet.pdf
CARDEDGE 12POS DL .156 LOPRO BLK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W datasheet.pdf
RECTIFIER BRIDGE 1.5A 1000V DF datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M5 NYLON 26MM datasheet.pdf
COMMON MODE CHOKE 120 UH 25% datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100" datasheet.pdf