Stackpole Electronics Inc. RNF14CAC1K21
RNF14CAC1K21 picture photo
Mfg. Part Number
RNF14CAC1K21
Brief Description
RES 1.21K OHM 1/4W .25% AXIAL
Datasheet Download
RNF14CAC1K21.pdf
Availability of RNF14CAC1K21
QUANTITY
RNF14CAC1K21 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF14CAC1K21
Internal Part NumberEIS-RNF14CAC1K21
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Standard Package2,500
SeriesRNF
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)1.21k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF14CAC1K21
Related LinksRNF14C, RNF14CAC1K21 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF14CAC1K21 Details Description
Related parts for RNF14CAC1K21
RES SMD 5.1K OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST 10A 125V datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS 2MM GOLD SMD datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 75CRI 2SMD datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 25V 20% 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 20AWG RED 1000' datasheet.pdf
TAG ELECTRL WARN 5.75"X3" BLK/RD datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W +/-24V 21MA OUT datasheet.pdf