Stackpole Electronics Inc. RNF14CTC7K50
RNF14CTC7K50 picture photo
Mfg. Part Number
RNF14CTC7K50
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 7.5K OHM 1/4W .25% AXIAL
Datasheet Download
RNF14CTC7K50.pdf
Availability of RNF14CTC7K50
QUANTITY
RNF14CTC7K50 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF14CTC7K50
Internal Part NumberEIS-RNF14CTC7K50
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRNF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.5k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF14CTC7K50
Related LinksRNF14C, RNF14CTC7K50 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF14CTC7K50 Details Description
Related parts for RNF14CTC7K50
IC GATE OR 3CH 3-INP 14-SO datasheet.pdf
CONN SOCKET 10POS OPEN COVER datasheet.pdf
RES SMD 52.3K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1.2A 6DFN datasheet.pdf
VARISTOR 558V 800A DISC 5MM datasheet.pdf
CAP TANT 0.12UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
LABEL LPAX PARTS PER BILLION datasheet.pdf
SLHD1.5X2 WHITE PVC DUCT BULK datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM XCUT datasheet.pdf
500 TB RIS CLA 35D STACK datasheet.pdf
762MM EURO HDR VERT CE 8CGREEN datasheet.pdf
DIODE ZENER 10V 370MW SOD123 datasheet.pdf