Stackpole Electronics Inc. RNF14FTC100R
RNF14FTC100R picture photo
Mfg. Part Number
RNF14FTC100R
Brief Description
RES 100 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNF14FTC100R.pdf
Availability of RNF14FTC100R
QUANTITY
RNF14FTC100R Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF14FTC100R
Internal Part NumberEIS-RNF14FTC100R
SeriesRNF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF14FTC100R
Related LinksRNF14F, RNF14FTC100R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF14FTC100R Details Description
Related parts for RNF14FTC100R
SENSOR CURRENT HALL 150A AC/DC datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON ROUND BLUE datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 18-72VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
RES SMD 270 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-9V 2W datasheet.pdf