Stackpole Electronics Inc. RNF14FTC15K8
RNF14FTC15K8 picture photo
Mfg. Part Number
RNF14FTC15K8
Brief Description
RES 15.8K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNF14FTC15K8.pdf
Availability of RNF14FTC15K8
QUANTITY
RNF14FTC15K8 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF14FTC15K8
Internal Part NumberEIS-RNF14FTC15K8
SeriesRNF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)15.8k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF14FTC15K8
Related LinksRNF14F, RNF14FTC15K8 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF14FTC15K8 Details Description
Related parts for RNF14FTC15K8
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20SOIC datasheet.pdf
IC UART DUAL W/FIFO 32-HVQFN datasheet.pdf
CAP FILM 0.33UF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf
CONN PCMCIA CARD PUSH-PUSH datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
CAP ALUM 8200UF 20% 80V SNAP datasheet.pdf
DIODE ZENER 17V 5W T18 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
IC MONOLITHIC SENSOR POS 8SOIC datasheet.pdf
CAP FILM 220PF 3.5% 2000VDC RAD datasheet.pdf