Stackpole Electronics Inc. RNF14FTC1K18
RNF14FTC1K18 picture photo
Mfg. Part Number
RNF14FTC1K18
Brief Description
RES 1.18K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNF14FTC1K18.pdf
Availability of RNF14FTC1K18
QUANTITY
RNF14FTC1K18 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF14FTC1K18
Internal Part NumberEIS-RNF14FTC1K18
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.18k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF14FTC1K18
Related LinksRNF14F, RNF14FTC1K18 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF14FTC1K18 Details Description
Related parts for RNF14FTC1K18
RING TERM NON INS 8AWG datasheet.pdf
IC PWR INTRFACE SWITCH 24-HTSSOP datasheet.pdf
RES 909K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES 130 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT INLINE 12POS SCKT datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 100K OHM 5% DISC datasheet.pdf
IC MCU ARM 384K FLASH 64WLCSP datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CAP CER 330PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf