Stackpole Electronics Inc. RNF14FTC1K47
RNF14FTC1K47 picture photo
Mfg. Part Number
RNF14FTC1K47
Brief Description
RES 1.47K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNF14FTC1K47.pdf
Availability of RNF14FTC1K47
QUANTITY
RNF14FTC1K47 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF14FTC1K47
Internal Part NumberEIS-RNF14FTC1K47
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.47k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF14FTC1K47
Related LinksRNF14F, RNF14FTC1K47 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF14FTC1K47 Details Description
Related parts for RNF14FTC1K47
RES SMD 3.83K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 14AWG BLACK 1000' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 500W datasheet.pdf
RES SMD 221K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf