Stackpole Electronics Inc. RNF14FTD19K6
RNF14FTD19K6 picture photo
Mfg. Part Number
RNF14FTD19K6
Brief Description
RES 19.6K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNF14FTD19K6.pdf
Availability of RNF14FTD19K6
QUANTITY
RNF14FTD19K6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF14FTD19K6
Internal Part NumberEIS-RNF14FTD19K6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
Featured ProductRNF General Purpose and Precision Metal Film Resistors
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)19.6k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF14FTD19K6
Related LinksRNF14F, RNF14FTD19K6 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF14FTD19K6 Details Description
Related parts for RNF14FTD19K6
FUSE GLASS 4A 125VAC 5X20MM datasheet.pdf