Stackpole Electronics Inc. RNF14FTD294R
RNF14FTD294R picture photo
Mfg. Part Number
RNF14FTD294R
Brief Description
RES 294 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNF14FTD294R.pdf
Availability of RNF14FTD294R
QUANTITY
RNF14FTD294R Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF14FTD294R
Internal Part NumberEIS-RNF14FTD294R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)294
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF14FTD294R
Related LinksRNF14F, RNF14FTD294R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF14FTD294R Details Description
Related parts for RNF14FTD294R
CONN BNC JACK STR 50 OHM PUSH datasheet.pdf
RES SMD 6.2M OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES MO 2W 14.7 OHM 1% AXIAL datasheet.pdf
IC POT DGTL 128TP LN LP 8-MSOP datasheet.pdf
CONN FFC FPC VERT 8POS 1MM PCB datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
RES 392K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS PNL MNT SKT CRIMP datasheet.pdf
DIODE ZENER 39V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
CAP CER 39PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf