Stackpole Electronics Inc. RNF14FTD2K10
RNF14FTD2K10 picture photo
Mfg. Part Number
RNF14FTD2K10
Brief Description
RES 2.1K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNF14FTD2K10.pdf
Availability of RNF14FTD2K10
QUANTITY
RNF14FTD2K10 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF14FTD2K10
Internal Part NumberEIS-RNF14FTD2K10
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
Featured ProductRNF General Purpose and Precision Metal Film Resistors
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF14FTD2K10
Related LinksRNF14F, RNF14FTD2K10 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF14FTD2K10 Details Description
Related parts for RNF14FTD2K10
FILTER LINE 15MH 0.15A VERTICAL datasheet.pdf
IC ADC SRL 12BIT 4CH 2.7V 16QSOP datasheet.pdf
VARISTOR 180V 12.5KA DISC 20MM datasheet.pdf
IC XMITTER ESD RS422 LP 16-TSSOP datasheet.pdf
FIXED IND 21.6UH 440MA 922 MOHM datasheet.pdf
LED CBI 3MM BI-LVL ORN/GRN DIFF datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 11POS 270DEG 5MM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 56POS SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf