Stackpole Electronics Inc. RNF14FTD357R
RNF14FTD357R picture photo
Mfg. Part Number
RNF14FTD357R
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 357 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNF14FTD357R.pdf
Availability of RNF14FTD357R
QUANTITY
RNF14FTD357R Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF14FTD357R
Internal Part NumberEIS-RNF14FTD357R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRNF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)357
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF14FTD357R
Related LinksRNF14F, RNF14FTD357R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF14FTD357R Details Description
Related parts for RNF14FTD357R
IC NVSRAM 16KBIT 120NS 24EDIP datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR SER 10-USOP datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
RES 150 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 301 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 7.5K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 8A 125V datasheet.pdf
CORNER GUIDE & RIVET,BLACK,35MM datasheet.pdf
AM5 SWITCH 11A SPDT RLLR LVR datasheet.pdf
CAP CER 5.6PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
68UF 40V 8,2X11MM 85C 3000H datasheet.pdf
4700UF 25V 22X40MM 105C 5000H datasheet.pdf