Stackpole Electronics Inc. RNF14FTD390R
RNF14FTD390R picture photo
Mfg. Part Number
RNF14FTD390R
Brief Description
RES 390 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNF14FTD390R.pdf
Availability of RNF14FTD390R
QUANTITY
RNF14FTD390R Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF14FTD390R
Internal Part NumberEIS-RNF14FTD390R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)390
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF14FTD390R
Related LinksRNF14F, RNF14FTD390R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF14FTD390R Details Description
Related parts for RNF14FTD390R
TRIMMER 500K OHM 0.75W PC PIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 8CH 40MSPS 80HTQFP datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
PUSHBUTTON SS SWITCH datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 5.5VOUT 50W datasheet.pdf
IC FPGA 640 I/O 1924FCBGA datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
RES SMD 0.0025 OHM 0.5% 1W 2512 datasheet.pdf
CAP CER 68PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf