Stackpole Electronics Inc. RNF14FTD7M15
RNF14FTD7M15 picture photo
Mfg. Part Number
RNF14FTD7M15
Brief Description
RES 7.15M OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNF14FTD7M15.pdf
Availability of RNF14FTD7M15
QUANTITY
RNF14FTD7M15 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF14FTD7M15
Internal Part NumberEIS-RNF14FTD7M15
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.15M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF14FTD7M15
Related LinksRNF14F, RNF14FTD7M15 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF14FTD7M15 Details Description
Related parts for RNF14FTD7M15
RES SMD 6.8K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 37.4KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 100K OHM 0606 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 6.98 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
LED CBI 3MM 3X1 RED/X/GRN datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 34 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 6.81K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 12.9 OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 499 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC 24V PANEL MT datasheet.pdf