Stackpole Electronics Inc. RNF18BTD499R
RNF18BTD499R picture photo
Mfg. Part Number
RNF18BTD499R
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 499 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNF18BTD499R.pdf
Availability of RNF18BTD499R
QUANTITY
RNF18BTD499R Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF18BTD499R
Internal Part NumberEIS-RNF18BTD499R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRNF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)499
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.071" Dia x 0.130" L (1.80mm x 3.30mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF18BTD499R
Related LinksRNF18B, RNF18BTD499R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF18BTD499R Details Description
Related parts for RNF18BTD499R
RES SMD 560 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC DETECT/REG 400MA 2.5V SOT89-5 datasheet.pdf
IC FLOW CTRL 36BIT 256-BGA datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS VERT .156 GOLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 8W 05VIN 12VOUT datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 12.1K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf