Stackpole Electronics Inc. RNF1FTD22K0
RNF1FTD22K0 picture photo
Mfg. Part Number
RNF1FTD22K0
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 22K OHM 1W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNF1FTD22K0.pdf
Availability of RNF1FTD22K0
QUANTITY
RNF1FTD22K0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF1FTD22K0
Internal Part NumberEIS-RNF1FTD22K0
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package2,500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRNF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)22k
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.177" Dia x 0.433" L (4.50mm x 11.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF1FTD22K0
Related LinksRNF1F, RNF1FTD22K0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF1FTD22K0 Details Description
Related parts for RNF1FTD22K0
IC 12-BIT 500KHZ A/D CONV 8VSSOP datasheet.pdf
RES SMD 12.1 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 3A TO220-3 datasheet.pdf
IC DGTL POT 50K +15V 14-TSSOP datasheet.pdf
IC UNIV BUS TXRX 18BIT 56TSSOP datasheet.pdf
CAP TANT 470UF 6.3V 20% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 200W datasheet.pdf
RES 18.2K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 52POS STR DUAL .100" datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 70POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf