Stackpole Electronics Inc. RNMF12FTC2R61
RNMF12FTC2R61 picture photo
Mfg. Part Number
RNMF12FTC2R61
Brief Description
RES 2.61 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNMF12FTC2R61.pdf
Availability of RNMF12FTC2R61
QUANTITY
RNMF12FTC2R61 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNMF12FTC2R61
Internal Part NumberEIS-RNMF12FTC2R61
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.61
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNMF12FTC2R61
Related LinksRNMF12, RNMF12FTC2R61 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNMF12FTC2R61 Details Description
Related parts for RNMF12FTC2R61
TERM RING NON INS 12-10 AWG datasheet.pdf
XFRMR TOROIDAL 750VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
RES SMD 3.57K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
LED IND LIGHT GRN 12V QC PNL MT datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
GASKET FOR CES SEALING FRAME datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 100W datasheet.pdf
N STR JACK,NICKEL PLATE,LMR240 datasheet.pdf
RELAY CONTACTOR SPST 400A 28VDC datasheet.pdf
TV 32C 32#20 PIN J/N RECP datasheet.pdf
OSC MEMS 156.25MHZ LVDS SMD datasheet.pdf