Stackpole Electronics Inc. RNMF14FTD4K99
RNMF14FTD4K99 picture photo
Mfg. Part Number
RNMF14FTD4K99
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 4.99K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNMF14FTD4K99.pdf
Availability of RNMF14FTD4K99
QUANTITY
RNMF14FTD4K99 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNMF14FTD4K99
Internal Part NumberEIS-RNMF14FTD4K99
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRNMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.99k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.130" L (1.78mm x 3.30mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNMF14FTD4K99
Related LinksRNMF14, RNMF14FTD4K99 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNMF14FTD4K99 Details Description
Related parts for RNMF14FTD4K99
CONN HEADER 40POS .100 DL SMD datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 200MW SOT23-3 datasheet.pdf
CAP MINI PANEL IND AMBER SEAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
CONN HEADER BKWY SMD TIN 62POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 44POS THRUHL datasheet.pdf
DIODE ZENER 180V 5W AXIAL datasheet.pdf
"MINITEK127, SMT SHDR, 2X20, TR+ datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM L-TAB datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT PIN datasheet.pdf