Stackpole Electronics Inc. RNMF14FTD82R5
RNMF14FTD82R5 picture photo
Mfg. Part Number
RNMF14FTD82R5
Brief Description
RES 82.5 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNMF14FTD82R5.pdf
Availability of RNMF14FTD82R5
QUANTITY
RNMF14FTD82R5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNMF14FTD82R5
Internal Part NumberEIS-RNMF14FTD82R5
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)82.5
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.130" L (1.78mm x 3.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNMF14FTD82R5
Related LinksRNMF14, RNMF14FTD82R5 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNMF14FTD82R5 Details Description
Related parts for RNMF14FTD82R5
RES 2.2K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
STORAGE CONTAINER 17X13X14-3/4 datasheet.pdf
RES 2.7K OHM 1/8W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-36VIN 12VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 20-SSOP datasheet.pdf
LED 5000K WHITE CHIP ON BOARD datasheet.pdf
RES 249 OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf