Vishay/Dale RNR50H1011BRB14
RNR50H1011BRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNR50H1011BRB14
Brief Description
RES 1.01K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNR50H1011BRB14.pdf
Availability of RNR50H1011BRB14
QUANTITY
RNR50H1011BRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR50H1011BRB14
Internal Part NumberEIS-RNR50H1011BRB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNR50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.01k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR50H1011BRB14
Related LinksRNR50H1, RNR50H1011BRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR50H1011BRB14 Details Description
Related parts for RNR50H1011BRB14
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
LOCK NUT 1.417" BRASS M32 datasheet.pdf
CAP CER 8200PF 2KV X7R 1825 datasheet.pdf
SENSOR 2000PSI 7/16-20-2B 4.5V datasheet.pdf
CHOKE COM MOD 470UH +50/-30% SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS 1MM datasheet.pdf
CONN FFC VERT 40POS 0.50MM SMD datasheet.pdf