Vishay/Dale RNR50H1502BPB14
RNR50H1502BPB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNR50H1502BPB14
Brief Description
RES 15K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNR50H1502BPB14.pdf
Availability of RNR50H1502BPB14
QUANTITY
RNR50H1502BPB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR50H1502BPB14
Internal Part NumberEIS-RNR50H1502BPB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNR50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)15k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR50H1502BPB14
Related LinksRNR50H1, RNR50H1502BPB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR50H1502BPB14 Details Description
Related parts for RNR50H1502BPB14
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5.5V 3W datasheet.pdf
IC SW CURR LIMIT DUAL 16-TSSOP datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX TRIPLE 2X1 16TSSOP datasheet.pdf
CAP MICA 24PF 5% 1KV 1210 datasheet.pdf
LCD MOD CHAR 2X16 TRANSFL datasheet.pdf
RES 10K OHM 14W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
LIMIT SW ROLLER ARM LEVER datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf