Vishay/Dale RNR50H3742BRRSL
RNR50H3742BRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNR50H3742BRRSL
Brief Description
RES 37.4K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNR50H3742BRRSL.pdf
Availability of RNR50H3742BRRSL
QUANTITY
RNR50H3742BRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR50H3742BRRSL
Internal Part NumberEIS-RNR50H3742BRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNR50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)37.4k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR50H3742BRRSL
Related LinksRNR50H3, RNR50H3742BRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR50H3742BRRSL Details Description
Related parts for RNR50H3742BRRSL
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
FUSE GLASS 6A 125VAC/VDC 2AG datasheet.pdf
RES SMD 2.7M OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CON TERMINAL BLOCK SPRING CLAMP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
Connector Socket 31 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf