Vishay/Dale RNR50H4642BRRSL
RNR50H4642BRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNR50H4642BRRSL
Brief Description
RES 46.4K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNR50H4642BRRSL.pdf
Availability of RNR50H4642BRRSL
QUANTITY
RNR50H4642BRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR50H4642BRRSL
Internal Part NumberEIS-RNR50H4642BRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNR50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)46.4k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR50H4642BRRSL
Related LinksRNR50H4, RNR50H4642BRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR50H4642BRRSL Details Description
Related parts for RNR50H4642BRRSL
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC 900MA PWR DIST SWITCH 8-SOIC datasheet.pdf
RES 6.98K OHM 1/4W .25% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
IC CLOCK DRIVER 1.8V LP 28BGA datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN EDGECARD 58POS 1MM datasheet.pdf
FO C/A LC RED LC RED XG AQU datasheet.pdf
CAP 680 UF 20% 10 V datasheet.pdf