Vishay/Dale RNR50H5621BRRSL
RNR50H5621BRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNR50H5621BRRSL
Brief Description
RES 5.62K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNR50H5621BRRSL.pdf
Availability of RNR50H5621BRRSL
QUANTITY
RNR50H5621BRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR50H5621BRRSL
Internal Part NumberEIS-RNR50H5621BRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNR50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.62k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR50H5621BRRSL
Related LinksRNR50H5, RNR50H5621BRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR50H5621BRRSL Details Description
Related parts for RNR50H5621BRRSL
GDT 260V 20% 20KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
RES SMD 6.2M OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 523 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IGBT MOD DUAL 1200V 200A NX SER datasheet.pdf
RES SMD 300 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
RES 115 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
FERRITE CORE datasheet.pdf
CUSTOM SINGLE PART ALUM RAMP datasheet.pdf
POT 100 OHM 7.5W WIREWOUND LIN datasheet.pdf
BRD MNT PRESSURE SENSORS datasheet.pdf
CAP FILM 15NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf