Vishay/Dale RNR50J1402FSB14
RNR50J1402FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNR50J1402FSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 14K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR50J1402FSB14.pdf
Availability of RNR50J1402FSB14
QUANTITY
RNR50J1402FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR50J1402FSB14
Internal Part NumberEIS-RNR50J1402FSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNR50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)14k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR50J1402FSB14
Related LinksRNR50J1, RNR50J1402FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR50J1402FSB14 Details Description
Related parts for RNR50J1402FSB14
BOX PLASTIC GRAY 4.8"L X 4.8"W datasheet.pdf
IC TX RS485/422 HS 14-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 8.7PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 10% 125VAC RAD datasheet.pdf
RES 147 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 83.5K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 191K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
MULTI-PAIR 12COND 24AWG 1000' datasheet.pdf
Connector Socket 16 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR LT1956EFE datasheet.pdf
RES SMD 5.76K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf