Vishay/Dale RNR50J2000FSB14
RNR50J2000FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNR50J2000FSB14
Brief Description
RES 200 OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR50J2000FSB14.pdf
Availability of RNR50J2000FSB14
QUANTITY
RNR50J2000FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR50J2000FSB14
Internal Part NumberEIS-RNR50J2000FSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNR50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)200
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR50J2000FSB14
Related LinksRNR50J2, RNR50J2000FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR50J2000FSB14 Details Description
Related parts for RNR50J2000FSB14
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 16V X7R 0508 datasheet.pdf
DIN-SIGNAL FIXING BRACKET LEFT datasheet.pdf
RES 3.6K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 1A 120V datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 4.99K OHM 8TSSOP datasheet.pdf