Vishay/Dale RNR50J4421FSBSL
RNR50J4421FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNR50J4421FSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 4.42K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR50J4421FSBSL.pdf
Availability of RNR50J4421FSBSL
QUANTITY
RNR50J4421FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR50J4421FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNR50J4421FSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNR50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.42k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR50J4421FSBSL
Related LinksRNR50J4, RNR50J4421FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR50J4421FSBSL Details Description
Related parts for RNR50J4421FSBSL
TOOL CUT & STRIP 22-24AWG datasheet.pdf
IC DAC 12BIT QUAD SRL LP 16SOIC datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 0.5MM 100POS GOLD datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS .100 VERT BLK datasheet.pdf
LED 1" GRN PMI 72V CLR FLAT LEN datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 4.4PF 25V C0G 0201 datasheet.pdf
RES 1.5 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC BATTERY BALANCER 48QFN datasheet.pdf
FIXED IND 1.1NH 550MA 150 MOHM datasheet.pdf