Vishay/Dale RNR50J66R5FSRE6
RNR50J66R5FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNR50J66R5FSRE6
Brief Description
RES 66.5 OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR50J66R5FSRE6.pdf
Availability of RNR50J66R5FSRE6
QUANTITY
RNR50J66R5FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR50J66R5FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNR50J66R5FSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNR50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)66.5
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR50J66R5FSRE6
Related LinksRNR50J6, RNR50J66R5FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR50J66R5FSRE6 Details Description
Related parts for RNR50J66R5FSRE6
RES SMD 100K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
OSC XO 3.6864MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
RES 1M OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.4K OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M4 NYLON 34MM datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP10T datasheet.pdf
PWRBLADE VERT REC datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
OSC TCXO 40.000MHZ CLP SNWV SMD datasheet.pdf
CAP CER 43PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
PWRBLADE R/A LF HDR datasheet.pdf
CAP FILM 560PF 5% 2000VDC RAD datasheet.pdf