Vishay/Dale RNR50J6811FRRE6
RNR50J6811FRRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNR50J6811FRRE6
Brief Description
RES 6.81K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR50J6811FRRE6.pdf
Availability of RNR50J6811FRRE6
QUANTITY
RNR50J6811FRRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR50J6811FRRE6
Internal Part NumberEIS-RNR50J6811FRRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNR50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.81k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR50J6811FRRE6
Related LinksRNR50J6, RNR50J6811FRRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR50J6811FRRE6 Details Description
Related parts for RNR50J6811FRRE6
CAP CER 33PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
JUMPER-H9991TR/A3047Y/H9991TR 5" datasheet.pdf
CAP TANT POLY 33UF 25V 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
RES 6.65K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
LIFEPAK 3G CELL MODEM CABLE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf