Vishay/Dale RNR50J8061FRBSL
RNR50J8061FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNR50J8061FRBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 8.06K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR50J8061FRBSL.pdf
Availability of RNR50J8061FRBSL
QUANTITY
RNR50J8061FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR50J8061FRBSL
Internal Part NumberEIS-RNR50J8061FRBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNR50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)8.06k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR50J8061FRBSL
Related LinksRNR50J8, RNR50J8061FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR50J8061FRBSL Details Description
Related parts for RNR50J8061FRBSL
IGBT 1200V 11A 60W TO247AC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 80A TO-263AB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
RES 4.42 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 3.74K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR LM95172 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 3.3V datasheet.pdf