Vishay/Dale RNR50J8251FSB14
RNR50J8251FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNR50J8251FSB14
Brief Description
RES 8.25K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR50J8251FSB14.pdf
Availability of RNR50J8251FSB14
QUANTITY
RNR50J8251FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR50J8251FSB14
Internal Part NumberEIS-RNR50J8251FSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNR50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)8.25k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR50J8251FSB14
Related LinksRNR50J8, RNR50J8251FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR50J8251FSB14 Details Description
Related parts for RNR50J8251FSB14
FUSE CERM 6.25A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 50V NP0 1210 datasheet.pdf
FUSE FST/ACT TELE-GARD 1A 170VDC datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 4POS R/A 10.16MM datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CABLE ASSY 316 NM SMA MALE datasheet.pdf
Connector Socket 26 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf