Vishay/Dale RNR55H1001FRRSL
RNR55H1001FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNR55H1001FRRSL
Brief Description
RES 1K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55H1001FRRSL.pdf
Availability of RNR55H1001FRRSL
QUANTITY
RNR55H1001FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55H1001FRRSL
Internal Part NumberEIS-RNR55H1001FRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNR55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55H1001FRRSL
Related LinksRNR55H1, RNR55H1001FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55H1001FRRSL Details Description
Related parts for RNR55H1001FRRSL
IC MUX 2:1 CML FSI INPUT 16-MLF datasheet.pdf
RES 6.65 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
LEAD TEST PICO HK-SQ SKT RED 12" datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 1.75A 103 MOHM datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 50V 1A SMB datasheet.pdf
RES 4.7K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.47UF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf
RES 200 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
HDM W/FA SMPR070F100F G (CUT) datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf