Vicor Corporation V110A8E200B
V110A8E200B picture photo
Mfg. Part Number
V110A8E200B
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W
Datasheet Download
V110A8E200B.pdf
Availability of V110A8E200B
QUANTITY
V110A8E200B Order Process
Ship out your order
Specifications of V110A8E200B
Internal Part NumberEIS-V110A8E200B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)25A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency87.7%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110A8E200B
Related LinksV110A, V110A8E200B Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110A8E200B Details Description
Related parts for V110A8E200B
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 12PF 1KV NP0 1808 datasheet.pdf
SENSOR 200PSIS 1/4 NPT 4-20 MA datasheet.pdf
CONN TERM BLK 11POS 5.08MM VERT datasheet.pdf
TRIMMER 200 OHM 0.2W SMD datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 16KB FRAM 38TSSOP datasheet.pdf
RES 22.6 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 7POS .100 L.835 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100" datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE SKT datasheet.pdf