Vishay/Dale RNR55H1672BMRSL
RNR55H1672BMRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNR55H1672BMRSL
Brief Description
RES 16.7K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55H1672BMRSL.pdf
Availability of RNR55H1672BMRSL
QUANTITY
RNR55H1672BMRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55H1672BMRSL
Internal Part NumberEIS-RNR55H1672BMRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNR55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)16.7k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55H1672BMRSL
Related LinksRNR55H1, RNR55H1672BMRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55H1672BMRSL Details Description
Related parts for RNR55H1672BMRSL
RESISTOR POWER ADJ 50 OHM 50W datasheet.pdf
RES SMD 0.18 OHM 5% 2W 1020 datasheet.pdf
PATCHCORD VIDEO STD 7' BLACK datasheet.pdf
IC SRAM 36KBIT 12NS 68PLCC datasheet.pdf
RES SMD 4.75K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 24 OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 64VFQFN datasheet.pdf
RES SMD 261 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf