Vishay/Dale RNR55H2052FSB14
RNR55H2052FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNR55H2052FSB14
Brief Description
RES 20.5K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55H2052FSB14.pdf
Availability of RNR55H2052FSB14
QUANTITY
RNR55H2052FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55H2052FSB14
Internal Part NumberEIS-RNR55H2052FSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)20.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55H2052FSB14
Related LinksRNR55H2, RNR55H2052FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55H2052FSB14 Details Description
Related parts for RNR55H2052FSB14
JUMPER-H9992TR/A3047R/H9992TR 8" datasheet.pdf
IC OPAMP GP 4MHZ 14DIP datasheet.pdf
RES SMD 2.26K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
RES 1.69K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 150 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 3P INLINE SKT SLD CUP datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 10% 15V 2711 datasheet.pdf
TOOLING datasheet.pdf
HSI NARROW datasheet.pdf
CAP FILM 3.3NF 20% 300VAC RADIAL datasheet.pdf