Vishay/Dale RNR55H2211FSRSL
RNR55H2211FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNR55H2211FSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.21K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55H2211FSRSL.pdf
Availability of RNR55H2211FSRSL
QUANTITY
RNR55H2211FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55H2211FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNR55H2211FSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNR55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.21k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55H2211FSRSL
Related LinksRNR55H2, RNR55H2211FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55H2211FSRSL Details Description
Related parts for RNR55H2211FSRSL
FUSE CERAMIC 400MA 250VAC AXIAL datasheet.pdf
IC MOSFET DVR 1.5A DUAL HS 8DFN datasheet.pdf
IC DRIVER HALF-BRIDGE 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 5.3A 22 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 10% 75V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH KEYLOCK datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X17.78MM T412 datasheet.pdf
RES SMD 41.2 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf